Blog o technologii

Play postawił nadajnik-drzewo na terenie chronionym

brak komentarzy

nadajnik-drzewo-na-swieta-play-zasieg

Nadajnik do złudzenia przypominający drzewo stanął w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Budową pochwalił się lokalny podwykonawca. Z pozwoleń UKE wynika, że to instalacja sieci Play.

Tereny niskozurbanizowane, szczególnie znajdujące się w obrębie parków narodowych i krajobrazowych od zawsze borykają się w Polsce z problemem niskiego zasięgu sieci komórkowych. Rozwiązaniem mogą okazać się inwestycje w stylu tej sieci Play.

Chociaż koszty takiego nadajnika, ze strukturą do złudzenia przypominającą korę sosny, są znacznie większe niż tradycyjnej stacji, to jednak zysk dla krajobrazu jest nieoceniony. Nadajnik nie musi szpecić, może stanowić integralną część otoczenia.

Głównym celem megaustawy przyjętej we wrześniu 2019 r. jest usunięcie barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. Dokument stanowi część Narodowego Planu Szerokopasmowego, a także jest odpowiedzią na zobowiązania względem Unii Europejskiej. Ustawa nowelizuje zapisy wielu wcześniejszych dokumentów, w tym o ochronie lasów, rezerwatów oraz parków narodowych. Dzięki niej nie tylko dopuszcza się, ale również ułatwia proces powstawania BTS-ów tam, gdzie dawniej było to niemożliwe, niezwykle trudne bądź nieopłacalne finansowo.

Na megaustawie korzystają nie tylko dostarczyciele szerokopasmowego Internetu, ale również operatorzy sieci komórkowych. Telekomy działające na terenie Polski mogą teraz stawiać nadajniki tam, gdzie dawniej nie było to możliwe, z kolei taryfikator opłat na ziemiach należących do państwa został znacząco obniżony. Samorządy również zyskały nowe narzędzia, za pomocą których mogą obniżać ceny i uatrakcyjniać oferty. Wszystko po to, aby operatorzy chcieli docierać do coraz mniejszych miejscowości, które wciąż borykają się z problemem dostępu do sieci komórkowej.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.